szaddaj_sprzecznosci

El Szaddaj, Sprzeczności w Biblii ze wstępem Carla Lofmarka, (Biblioteka bez dogmatu), Warszawa: Instytut Wydawniczy „Książka i Prasa”, 2009.

Spis treści

Wstęp
Czym jest Biblia?
Czym jest Stary Testament?
Czym jest Nowy Testament?
Czy Biblia mówi prawdę?

Sprzeczności w Biblii

Treści doktryny
Nauki moralne
Fakty historyczne
Spekulacje teologiczne

Według uczonych w Piśmie, Bóg stworzył człowieka 23 października 4004 p.n.e. o 4 rano. W Rozdziale l Księgi Rodzaju czytamy, że stworzył go (mężczyznę i niewiastę) „na swój obraz”, a w rozdziale II tej samej księgi, że „ulepił człowieka (tylko mężczyznę) z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza życie”.

Egzegeci objaśniają, że Pismo powstało przez połączenie czterech różnych tradycji, czego następstwem jest występowanie różnych wersji tych samych opowieści, co wszelako nie jest problemem, gdyż Biblia nie jest dziełem naukowym.

Jednak Pismo nie traktuje tylko o powstaniu świata i życia. Chce być także, a może przede wszystkim, autorytetem w sprawach moralności i wiary! Jak jednak rozumieć jego przesłanie, gdy w jednym miejscu czytamy, że Pan kłamstwo zaleca, a w innym, że przed nim przestrzega; gdy zabójstwo, niewolnictwo, gniew i nienawiść są jednocześnie potępiane i pochwalane.

Sprzeczne zakazy i nakazy dotyczą spraw poważnych, jak posłuszeństwo wobec władców czy równe prawa kobiet, i bagatelnych, jak noszenie przez mężczyzn długich włosów lub picie trunków, co Pan gani niemal równie często, jak pochwala. Jak w sumieniu i w rozumie pogodzić te sprzeczne pochwały i przygany, zalecenia i zakazy? Przecież Kościół naucza, że wiara ma być aktem rozumnym, a nie prawdą przyjętą ślepo, bez uzasadnienia.

Reklamy
Napisane w Lektury. Tagi: . Leave a Comment »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: